ورزش دشمن سرطان

تاریخ : 1398/11/04 نویسنده :volox بازدیدها : 41 موضوع : مقالات علمی و سلامتی
شاید می دانید که فعالیت ورزشی منظم خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.
. سرطان های رودۀ بزرگ و پستان از انواع سرطان هایی هستند که بسیار شایعند، و به نظر می رسد که ورزش به طور چشم گیری خطر ابتلا به هر دوی این سرطان ها را کاهش می دهد. مشخص شده که فعالیت ورزشی به میزان 40 تا50 درصد خطر ابتلا به سرطان رودۀ بزرگ رشد یابند و 30 تا 40 درصد خطر ابتلا به سرطان پستان کاهش می دهد. فعالیت ورزشی می تواند موجب کاهش خطر ابتلا به دیگر انواع سرطان نیز بشود، اما نتایج بررسی ها بر روی دیگر انواع سرطان کم تر رضایت بخش بوده اند. 


ورزش در حین درمان سرطان

داشتن انرژی برای انجام ورزش در حین درمان سرطان شاید دشوار باشد، اما فعالیت ورزشی منظم (در سطحی که برای شما مناسب باشد) می تواند از شدت علائم بیماری بکاهد و به شما کمک کند حال بهتری داشته باشید. این کار، انجام فعالیت هایی که برای شما مهم است، مانند دیدارهای خانوادگی یا ادامۀ اشتغال را نیز برایتان آسان تر می کند.
 یکی از مزایای قابل توجه ورزش در حین درمان، کاهش خستگی مفرط– یکی از شایع ترین و آزاردهنده ترین علائم بیماری که مبتلایان به سرطان در حین درمان آن را تجربه می کنند – است. ورزش می تواند در مدیریت خستگی مفرط، حتی در میان بیمارانی که تحت درمان های بسیار شدید قرار دارند، نیز مفید واقع شود. برای مثال، در گزارش مربوط به یک بررسی بر روی بیماران بستری شده دربیمارستان که تحت شیمی درمانی با میزان های بالا قرار داشتند آمده، خستگی مفرط بیمارانی که زمان بستری بودنشان، در تخت خود از دستگاه دوچرخۀ ثابت استفاده می کردند، افزایش نیافته بود. از سوی دیگر، خستگی مفرط در بیمارانی که طی زمان بستری بودنشان در فعالیت های ورزشی شرکت نمی کرده اند، به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته بود.
پس از به پایان رسیدن درمان، ورزش همچنان نقشی مهم در کاهش خستگی مفرط و بهبود کلی کیفیت زندگی ایفا می کند. علاوه بر این، ورزش می تواند به شما در تلاش برای رفع نگرانی هایتان دربارۀ تصوری که از بدن خود دارید، اضافه وزن و دیگر مشکلات مربوط به سلامتی، کمک کند.
کلام آخر این است که درمان سرطان بستگی زیادی به روحیه انسان دارد و این ورزش است که میتواند به انسان کمک زیادی کند.

تگ مطالب :

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود